خواص ورق پلی کربنات

خواص ورق پلی کربنات

 در این مطلب از سایت آریا پلکسی قصد داریم درباره خواص ورق پلی کربنات صحبت کنیم، درنتیجه بهتر است ابتدا آنرا بشناسیم. پلی کربنات را از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک می‌دانیم؛ این ماده به گستردگی و فراوانی بسیاری در شاخه های قالب سازی و تغییرات حرارتی به کار برده می‌شود. همچنین از این نوع پلاستیک ها در صنایع شیمیایی نوین خیلی استفاده می‌کنیم. پلی کربنات را می‌توان اینگونه تعریف کرد که سخت‌ترین ماده شفاف موجود برای جایگذین شدن با شیشه‌ است و در قسمت های متنوع ساختمانی استفاده می‌شود. انواع ورقه های پلی کربنات در سال 1968 روانه بازار گشتند. داشتم تنوع در ساختار این امکان را فراهم کرده است در هر نوعی از انواع ساره ها حتی جواهر سازی اشتاقوا شود و دارای کاربردهای بسیار زیادی باشد. این ورقه ها دارای تنگه رنگ بسیار، دارای امکان سایه پذیری،و عبور نور دارند که می‌توان گفت این خصوصیات آنرا به محصولی پرکاربردتر نیز تبدیل کرده است. در این مطلب درباره خواص ورق پلی کربنات صحبت کرده ایم، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

خواص ورق پلی کربنات

در این بخش قصد داریم برخی از خواص ورق پلی کربنات را برای شما بیان کنیم.

  • خواص شیمیایی

این ورقه ها در دمای اتاق، در برابر اسیدهای آلی و همچنین معدنی، دربرابر روغن و محلول نمکهای خنثی، و هیدروکربنهای آلیفاتیک و علاوه بر تمام اینها الکلها مقاومت بالایی دارند. در برابر خیلی از مواد های پاک کننده درزگیر و چسب‌ هایی که در بازار موجود هستند نیز مقاوم می‌باشند.

  • در برابر ضربه و خراش مقاوم هستند

ورق پلی کربنات 250 برابر شیشه در برابر ضربه مقاوم است. انواع این ورقه ها در مقابل خش و خراش نیز مقاومت و دوامي مشابه شيشه دارند.

  • در برابر کشش و خمش مقاومت بالایی دارند (دارای خاصیت انعطاف‌پذیری)

مقاومت کششی از خواص ورق پلی کربنات است. چیزی غالب بر 70 نیوتن بر میلی‌متر مربع مرز تسلیم شدن این ورقها از لحاظ فیزیکی خواهد بود، علاوه بر این، مقاومت خمشی آنها 2500 نیوتن بر میلی‌متر مربع میباشد که مقاومت بسیار مناسبی به حساب می‌آید.

  • دارای خواص عایق بودن و صرفه جویی در مصرف انرژی

این ورقه ها نور خورشید را جذب می‌کنند. نتیجه این عمل این است که هزینه های لازم جهت تهویه کم می‌شود، در زمستان هوا گرم و در تابستان هوا خنک خواهد بود. در واقع می‌شود به صورت سالانه چیزی حدود 30 لیتر سوخت مایع با استفاده از یک متر ورق پلی کربنات کمتر مصرف کرد.

موارد مصرف

خواص ورق پلی کربنات باعث شده اند که از این نوع پلاستیک در انواع صنایع اتومبیل سازی برای ساخت تزئینات داخلی ماشین، برای ساختن داشبورد و متعلقات مربوط به آن، جان ساخت سپر و پانلهای درونی و شیشه‌ چراغهای اتومبیلهای به روز و مدرن، در صنعت ساخت هولوگرام در روند ریکمباین، در ساختت مستر شیم های نیکلی، در کاربردهای مربوط به صنایع بهداشتی و همچنین پزشکی برای تولید بطری‌های شفاف جهت بسته بندی کردن مواد غذایی و همچنین داروئی، در تولید انواع عینک غیر طبی و طبی و همچنین صنعتی، در تولید و تهیه لنز های طبی و زیبایی برای چشم چشمی در رنگبندی های متنوع، درساخت لوازم دیالیز، ابزار مورد نیاز در روند آندوسکوپی و همچنین انتقال خون، در تولید و ساخت آمپول های فاقد سوزن، در کاربردهای مربوط به صنایع برق و کامپیوتر برای تولید کانکتورهای الکتریکی، در تولید لوازم الکتروتکنیک، در ساخت دیسکهای فشرده، در پوشش رایانه ها و تزئینات مربوط به آنها، همچنین در صنعت ساخت کلاه‌های ایمنی، ساخت عینک‌های صنعتی و ایمنی، در تولید ماسک گاز و پوشش‌ محافظت کننده، در صنایع نظامی به منظور تولید شیشه‌های دارای مقاومت بالا، ساخت شیشه های جلوی هواپیمای شکاری و همچنین شیشه‌های ضدگلوله به کار برده شود.

سخن نهایی

طرز عملکرد و کاربرد این ورقه های پلاستیکی و خواص ورق پلی کربنات به شیوه ای میباشد که در فصل گرما مانند تابستان، به خصوص حین مرداد ماه، زمانی که خورشید دقیقا به شکل کاملا عمود در حال تابش است، با برگرداندن و پس زدن میزان زیاد و مهمی از نور خورشید، باعث جلوگیری از گرم‌شدن بیش از اندازه محیط زیر خود می‌کنند. همچنین در فصل های دیگر هم با تغییر زاویه خورشید و تابش آن، مقدار عبور نور و گرما و سرمای ورودی تغییر خواهد کرد. عملکرد این ورقه ها به صورتی است که در زمستان فضای زیر خود را گرم و در تابستان فضای زیر خود را خنک می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، انجام مشاوره و خرید ورقه‌های پلی کربنات میتوانید به سایت آریا پلکسی مراجعه فرمایید.

منبع : bpf.co.uk

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم