پلکسی چیست‌؟ | کاربرد انواع ورق پلکسی گلاس چیست‌؟

پلکسی گلاس چیست ، انواع آن و ویژگی های خاص و کاربردهای آن کدام است

پلکسی چیست؟ یک نوع پلاستیک است که در یک قرن گذشته به دلیل پیشرفت های علوم شیمی و فیزیک اختراع شده است.این ماده ساخته شده در عصر جدید می تواند به راحتی جایگزین شیشه ها و گلس های موجود شوند. از ویژگی های Plexiglas؛ سختی بالا ، انعطاف پذیری و شفاف بودن و کاربرد های بسیار زیاد آن است. در این مقاله ما در آریا پلکسی به معرفی شیشه پلکسی و یا پلکسی گلاس می پردازیم و برایتان توضیح می دهیم که ورق پلکسی چیست.
از نظر علمی در واقع پلکسی گلاس یک ماده پلاستیکی است که از پلیمر های متیل متاکریلات و یک استر اسید متاکریلیک ساخته شده است.

نام فنی این ماده همچنینی به فارسی پلی متیل متاکریلات (PMMA) است. پلکسی گلاس نامی های تجاری بسیاری دارد که در لیست زیر با منبع ویکی پدیا تعدادی از این نام ها را برایتان فراهم آورده ایم. البته دقت داشته باشید که هنوز هم با وجود این اسم های مختلف نام اصلی آن PMMA یا پلکسی گلاس است و باقی اسم ها کمتر استفاده می شوند:

 • Lucite
 • PerClax
 • R-Cast
 • Plexiglas
 • Optix
 • Perspex
 • Oroglas
 • Altuglas
 • Cyrolite
 • Astariglas
 • Cho Chen
 • Sumipex

شیشه پلکسی چیست؟ و از چه موادی ساخته شده است؟

پلکسی گلاس یک محصصول ترموپلاستیک و مبتنی بر نفت است که شفاف بوده و اغلب به عنوان یک جایگزین سبک و مقاوم در برابر خرد شدن به جای شیشه استفاده می شود. در برخی منابع به پلکسی گلاس شیشه آکریلیک نیز گفته شده است، زیرا این ماده مانند شیشه شفاف است. تولید پلکسی معمولا به صورت ورق انجام می گردد و جالب است که بدانید این ماده مرموز و عجیب اما جذاب در انواع مختلفی نیز تولید و استفاده می شوند که در ادامه این مقاله در سایت آریا پلکسی برایتان انواع پلکسی گلاس را معرفی می کنیم.

کاربردهای رایج پلکسی چیست؟

از آنجایی که پلکسی گلاس سبک تر از سایر مواد است، مقرون به صرفه است و نصب آن آسان است. همچنین در برابر آسیب و شکستگی مقاوم است و در صورت استفاده به جای شیشه، سطح بالایی از محافظت را ارائه می دهد.

شیشه بادوام

همانطور که می توانید تصور کنید، جایگزینی شیشه های شیشه ای خانه به جای پلکسی به خانه دوام بیشتری می بخشد. پلکسی گلاس نیز مانند شیشه شفاف است؛ بنابراین نگاه کردن از پنجره های اکریلیک مانند نگاه کردن به شیشه های شکننده تر است. نگهداری از پنجره های پلکسی گلاس نیز آسان تر است (چون آلودگی زیادی را جمع نمی کند)، در برابر شکستگی مقاوم است و در آب و هوای سخت احتمال ترک خوردن یا لکه دار شدن کمتری دارد. این ویژگی ها همچنین پلکسی را به انتخاب منطقی برای نورگیر تبدیل می کند.

شیشه حمام

از پلکسی گلاس می توان برای ایجاد محفظه های حمام زیباتر و ایمن تر استفاده کرد که باعث می شود آن ها در برابر لغزش و شکستگی مقاوم تر شوند. حتی در صورت ترک خوردن، پلکسی گلاس خرد نمی شود؛ بنابراین ممکن است از آسیب های ناشی از سقوط جلوگیری شود. این خواص نیز ایده آل پلکسی گلاس برای نرده و مبلمان از قبیل درجه شیب، و مدفوع و میزها. اما در گلخانه کاربرد پلکسی چیست

گلخانه ها

در باغ، گلخانه ها ممکن است از پلکسی گلاس ساخته شوند؛ زیرا استحکام و توانایی آن در ارائه نور روشن است. پلکسی گلاس به دلیل استحکام خود از شکستگی شیشه ها محافظت می کند و به دلیل عدم جمع آوری کثیفی زیاد، می تواند تامین مداوم نور خورشید را با نگهداری بسیار کم تضمین کند. هزینه نسبتا پایین پلکسی نیز آن را به یک انتخاب عالی برای گلخانه تبدیل می کند.

پنل های خورشیدی

وقتی صحبت از سبز شد، همه ما می‌توانیم سعی کنیم کمی سبزتر زندگی کنیم. اگر می‌خواهید نقش خود را با نصب خورشیدی بر روی سقف خود انجام دهید، به خاطر داشته باشید که پلکسی گلاس ماده ترجیحی برای پنل‌های خورشیدی است. در برابر آب و هوای سخت بهتر از شیشه سکوریت مقاومت می کند، در برابر شکستگی مقاوم تر است و اجازه می دهد 90 درصد نور از پانل ها عبور کند. وقتی به دنبال خرید پنل های خورشیدی هستید، پلکسی گلاس را انتخاب کنید.

به نقل از ویکی پدیا کاربرد پلکسی چیست‌؟

پلکسی معمولا برای ساخت آکواریوم های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. طراحان شروع به ساختن آکواریوم های بزرگ هنگام استفاده از پلی متیل متاکریلات می کردند. به دلیل حوادثی مانند فاجعه Summerland، این نوع از انواع دیگر ساختمان ها استفاده می شود.

PMMA برای مشاهده بنادر و حتی کلاهک های فشرده ای از زیردریایی ها استفاده می شود، مانند حوزه مشاهده زیردریایی Alicia و پنجره حمیتسفا تریست.

PMMA در لنزهای چراغ های بیرونی خودرو استفاده می شود.

انواع پلکسی چیست؟

انواع پلکسی گلسهمانطور که در بالاتر گفتیم پلکسی گلاس ها در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند و با توجه به ویژگی های هریک در بازار هدف مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این مقاله انواع پلکسی گلاس ها را برایتان مشخص کرده ایم که می توانید بخوانید و اطلاعات بیشتری در این زمینه در سایت ما کسب کنید.

پلکسی شفاف

این نوع از پلکسی ها که به آنها پلکسی شفاف، گویند از نظر شفافیت می توانند در مقابله با شیشه و برابر با آن و یاحتی بالاتر و بهتر از شیشه باشند. یکی از پرکاربرد ترین نوع پلکسی ها این نوع پلکسی است. اما نوع مات پلکسی چیست

پلکسی مات

پلکسی های نیمه شفاف یا پلکسی مات نوعی از این مواد هستند که نور را از خود عبور می دهند اما وضوح کاملی ندارند. این نوع پلکسی ها در دو گروه

 1. دور رو مات
 2. یک رو مات

قرار می گیرند و موارد مورد استفاده آنها نیز می تواند متفاوت باشند.

پلکسی ترانسپارنت

در این نوع از Plexi ها در واقع ورقهای پلکسی گلاس ترانسپارنت از نوع شفاف پلکسی های رنگی هستند. برای مثلا اگر پنجره های رنگی قدیمی را بخاطر داشته باشید شیشه های این پنجره ها نور را از خود عبور می دادند اما بازتاب رنگی نور به فضای داخل تابیده می شود. بنابر این تا بحال باید متوجه شده باشید که از این نوع پلکسی های بجای شیشه های ساختمانی و یا سنتی استفاده می گردد.

کاربرد های شیشه پلکسی چیست؟

پلکسی گلس با توجه به نو ظهور بودن و ویژگی های بسیار مناسبی که دارد به سرعت بجای شیشه ها مورد استفبال قرار گرفت و در بسیاری از صنایع ، مغازه های تجاری شهر ها ، تابلو های تبلیغاتی و LED ها و در علوم مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

استفاده در معماری ، زیست پزشکی و مهندس ، استفاده در چراغ های خودرو های امروزی و همچنین لنز عینک ها ، دکوراسیون غرفه های نمایشگاهی ، تندیس ها ، انواع لوستر ها و آباژور ، آئینه کنسولی و تریبون و استفاده در انواع مبلمان از جمله کاربرد های شیشه پلکسی شده است که روز به روز نیز کاربرد های آن در حال افزایش هستند.

از استفاده های دیگر پلکسی گلاس می توان به عنوان پنجره و نورگیر سقفی و معمولی ، رباتیک ، سقف کاذب ، ساخت پارتیشن بندی ها و آکواریوم نیز اشاره داشت.

ورق پلکسی گلاس

شیشه پلکسی گلاس چیست

ویژگی های ورق پلکسی چیست؟

 • سبک بودن و راحتی در حمل و نقل و جابجایی بی خطر
 • انعطاف پذیری نسبی در هنگام استفاده
 • مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی
 • مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار
 • شفافیت 90% در برابر عبور نور
 • قابلیت حکاکی و لیزر کاری

کلام آخر…

پلکسی گلاس از آنجایی که سبک تر از سایر مواد است، مقرون به صرفه است و نصب آن آسان است. همچنین در برابر آسیب و شکستگی مقاوم است و هنگام استفاده به جای شیشه از سطح بالایی از حفاظت برخوردار می شود. وبسایت آریا پلکسی در این مقاله به طور کامل شرح داد که پلکسی چیست و چه کاربردی دارد. امیدوارم که این مطالب مورد پسند شما واقع شده باشد.

سوالات متداول

ورق پلکسی چیست و از چه موادی تشکیل شده است؟

پلکسی گلاس یک محصصول ترموپلاستیک و مبتنی بر نفت است که شفاف بوده و اغلب به عنوان یک جایگزین سبک و مقاوم در برابر خرد شدن به جای شیشه استفاده می شود. در برخی منابع به پلکسی گلاس شیشه آکریلیک نیز گفته شده است، زیرا این ماده مانند شیشه شفاف است.

نام علمی پلکسی چیست؟

نام فنی این ماده همچنینی به فارسی پلی متیل متاکریلات (PMMA) است.

 

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم