برش لیزر فلزات، در صنعت کاربرد های بسیاری دارد. از خدمات برش لیزر در صنایعی ازجمله خودرو سازی، صنایع نظامی و مهندسی، صنایع چوب و سنگ، چرم و پوشاک و… استفاده می شود. علاوه بر آن، دستگاه های برش لیزر کاربرد گسترده ای در برش فلزات دارند مثل: برش صفحات فلزی، استیل، لوله، فولاد، طلا، نقره و غیره. که در این برش ها، از اشعه لیزر استفاده می شود.

در ادامه این مطلب از وبلاگ سایت ” آریا پلکسی “، به بررسی کاربردهای دستگاه برش لیزر فلزات، مشخصات دستگاه برش لیزر فلزات، مزایا و چگونگی کارکرد آن می پردازیم.

استفاده از برش لیزر فلزات، از چه زمانی آغاز شد؟

حدود سال 1965 اولین دستگاه برش لیزر توسط مرکز تحقیقات Western Electric Engineering ساخته و از آن استفاده شد. سپس در سال 1967 بریتانیا تصمیم به ساخت دستگاه برش لیزر با جت اکسیژن گرفت و بعد از آن در سال 1970، این دستگاه برای برش تیتانیم در کاربردهای هوا و فضا به کار رفت. در نتیجه اولین کاربرد برش لیزر فلزات در این سال بود.

چگونگی کارکرد دستگاه برش لیزر فلزات:

حتما تا به حال طرح و برش هایی را روی فلزاتی مثل طلا مشاهده کرده اید که بسیار ظریف و دقیق انجام شده اند و ممکن است با خود گفته باشید این حکاکی ها چگونه با این ظرافت و زیبایی انجام شده اند؟ در اینجا با چگونگی این عمل آشنا می شویم.

عملکرد کلی دستگاه برش لیزر فلزات، به این صورت است که، هد دستگاه در قسمت هایی از شکل که برای برش مشخص شده است طبق مسیر مورد نظر حرکت می کند، سپس این هد لیزری، پرتویی از اشعه لیزر را در نقطه ای که برای برش مشخص شده متمرکز می کند؛ با توجه به اینکه این اشعه بسیار قوی است و حرارت بالایی دارد، آن قسمتی را که بر آن متمرکز شده را ذوب می کند و باعث ایجاد خطوط و اشکال می شود.

سپس با استفاده از نوعی گاز که فشار بالایی دارد، مواد ذوب شده و برش داده شده پراکنده می شوند تا سطح صاف و تمیز شود. علت دقیق بودن و ظرافت این برش ها، باریک بودن قسمت پرتو متمرکز شده است. سیستم حرکت هد لیزری، انواع متفاوتی دارد؛ خوب است بدانید که نوع موتور خطی دقیق تر و سریع تر از انواع دیگر می باشد.

انواع دستگاه برش لیزر فلزات:

اگر قصد خرید دستگاه برش لیزر فلزات یا استفاده از خدمات برش لیزر فلزات را دارید، خوب است بدانید که این دستگاه ها انواع گوناگونی از لیزر ها مانند لیزر گازی، جامد، رادیو اکتیو و شیمیایی را می توانند ایجاد کنند. اما بیشترین کاربرد آنها را در صنعت، لیزر گازی و لیزر جامد دارند. بنابراین دستگاه های برش لیزر فلزات هم به دو دسته تقسیم می شوند.

  1. دستگاه برش لیزر فلزات گازی
  2. دستگاه برش لیزر فلزات جامد

یکی از زیر مجموعه های این نوع دستگاه، دستگاه CNC می باشد که مناسب ترین نوع برای برش فلزات است.

دستگاه برش لیزر فلزات سی ان سی(CNC):

از قابلیت های این دستگاه، برش انواع ورق های آلومینیومی، استیل، آهن و مس می باشد و از ضخامت های 0.2 میلی متر تا 20 میلی متر و با دقت±0.01 میلی متر، برش را انجام می دهد.

سرعت برش در دستگاه برش لیزر فلزات CNC به دو مورد: 1.توان اشعه لیزر 2.قابلیت دستگاه بستگی دارد و با بالا بودن توان اشعه و بالا بودن قابلیت دستگاه، سرعت برش دستگاه نیز بالاتر می رود.

نکته دیگر اینکه در برش لیزر، هرچه تعداد پلیسه های تولیدی پس از برش کمتر باشد به این معناست که برش نهایی کیفیت بالاتری دارد و احتیاجی به ماشین کاری مجدد نخواهد بود.

از مزایای دیگر این دستگاه برش لیز فلزات، ایمنی بالا در محیط و برای کارکنان خواهد بود. با توجه به اینکه فرآیند دستگاه برش لیزر فلزات به صورت غیر تماسی است و هنگام برش به دخالت اپراتور و کارکنان نیازی نخواهد بود، حوادث محیط کار به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

نتیجه گیری

برش لیزر فلزات موردی پر کاربرد در صنایع است. در این سری از مطالب وبسایت آریا پلکسی بزرگ ترین مجموعه ارائه انواع پلکسی در ایران، ابتدا مروری بر تاریخچه دستگاه برش لیزر فلزات داشتیم، چگونگی و روند کار دستگاه برش لیزر و انواع آنها را توضیح دادیم و در پایان با دستگاه برش لیزر فلزات CNC آشنا شدیم. برای دسترسی به خدمات لیزر می توانید کلیک کنید.

 

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم