خمکاری ورق pvc

امروزه خمکاری ورقهای PVC توانسته است، که فروش و طراحی کابینت های کاملا متفاوت را بسیار افزایش دهد که نتیجه آن تولید محصولات زیبا و مشتری پسند است. وبسیات آریا پلکسی قصد دارد در این مقاله خمکاری ورقهای پلکسی را مرحله به مرحله برای شما شرح دهد. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای خم کردن ورق های pvc چیست؟

  1. کوره یا گرمخانه
  2. قالب
  3. شابلون و یا قالب جهت دور گیری و trim قطعه خم شده

مراحل خمکاری ورق های پی وی سی:

کوره یا گرمخانه:

این کوره ها برقی یا گازی می باشند، ولی به دلیل اینکه شرکت های بزرگ و کارگاه های اداری گازی می باشد، پیشنهاد ما به شما استفاده از کوره های گازی می باشد؛ زیرا این نوع کوره ها سریعتر به دمای مورد نیاز برای خمکاری می رسند و مهمتر از آن که از نظر هزینه ی مصرفی، کوره های گازی به صرفه تر می باشد. کوره ها از دو قسمت بدنه کوره و هیتر تشکیل شده اند.

بدنه کوره:

ابتدا شاسی مکعب شکل با ابعاد مورد نیاز از جنس پروفیل ها آهنی ساخته می شود، سپس به تعداد مورد نیاز طبقه های نبشی آهنی را ریل کشی می کنیم. لازم به ذکر است که بین هر دو قطعه حداقل 25 سانتی متر فاصله قرار دهید و طبقه ای که از همه پایین تر است به دلیل اینکه روی المنت ها قرار گرفته است حرارت بالایی دارد و قابل استفاده نمی باشد. سپس با ورق آهنی اطراف این شاسی مکعب شکل را بطور کامل میبندیم و جوشکاری میکنیم بجز یک وجه که قرار است درب کوره قرار گیرد.

بعد دور همه این مکعب را با عایق گرمایی مانند پشم شیشه، عایق بندی می کنیم و در آخر با ورق چوب 16 میلی متری کل بدنه را می پوشانیم. در مرحله ساخت شاسی مکعب شکل تا جایی که امکان دارد ارتفاع آن را اندازه میز کار در نظر بگیرید تا در آخر از سطح روی کوره به جای میز کار استفاده نمایید.

هیتر

هیتر ها دو نوع دارند:

  • هیتر گازی: از ترموستات، ترموکوپل، فیوز، کنداکتور، شیر برقی، مشعل و لوله های دودکش بخاری تشکیل شده است.
  • هیتر برقی: از ترموستات، ترموکوپل، فیوز، کنداکتور و المنت تشکیل شده است.

قالب:

قالب ها را می توان از جنس های گوناگونی مانند چوب، آهن و PVC و… ساخت. اما بهترین و کم خرج ترین حالت با چوب است. باید به این نکته توجه داشته باشید که ورق pvc بعد از حرارت حدود ۲ میلی متر ضخیم تر می شود و اگر ۱۶ میلی متر است تبدیل به ۱۸ میلی متر و اگر ۱۲ میلی متر است به ۱۴ میلی متر حجم آن افزایش پیدا می کند.

شابلون و یا قالب جهت دورگیری و trim قطعه خم شده:

در آخر که ورق را از کوره خارج می کنیم، هیچ ضلع دقیقی ندارد، به همین خاطر باید دور گیری شود که این از مراحل بسیار مهم کار می باشد. ابتدا باید سعی کنید که یک ضلع صاف در ان به وجود بیاورید. روش های گوناگونی برای دورگیری وجود دارد که بعد از امتحان کردن و موجه شدن با چند خطا، می توانید راه حل آن را پیدا کنید، اما اکثر مواقع می توان از همان قالب که برای خمکاری   استفاده کردید برای دور گیر هم استفاده کنید. به این ترتیب که ورق خم شده را از لبه قالب بیرون تر کشیده و با اور فرز و استاد کردن لبه بیرونی قالب برای حرکت بلبرینگ اورفلز می توانید اولین ضلع دقیق و صاف را بوجود بیاورید و ضلع های دیگر را به وسیله اره دور کن ببرید.

کلام پایانی

امروزه کابینت های روشویی جای روشویی های قدیمی پایه دار را گرفته اند و تولید کابینت پی وی سی یا روشویی درحال گسترش است و به موازات آن افراد و تولید کنندگان بیشتری به دنبال یاد گیری ساخت روشویی کابینتی و راه اندازی تولیدی آن هستند. ما سعی کردیم که آموزش خمکاری ورق های PVC را به شما آموزش دهیم تا در ساخت کابینت ها با مشکل مواجه نشوید. امیدوارم که این مقاله نیز مانند دیگر مقالات سایت آریا پلکسی مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد، همچنین می توانید با به اشتراک گذاشتن نظرات خود راجع به مراحل خمکاری ورق های PVC، رضایت و یا انتقادات خود را به نمایش بگذارید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم