تفاوت پلکسی گلاس با پلی کربنات چیست؟

تفاوت پلکسی گلاس با پلی کربنات

تفاوت پلکسی گلاس با پلی کربنات چیست؟


فرق میان پلکسی گلاس با پلی کربنات در چیست؟

تفاوت پلکسی گلاس با پلی کربنات بسیار زیاد می باشد و هر دو دارای ویژگی های متفاوتی هستند. هنگام فروش پلکسی گلاس، خریدار این دو نوع پلاستیک را اغلب با یکدیگر مقایسه می کند؛ زیرا از نظر ظاهری مشابه هستند و بیشترین استفاده را از مواد پلاستیکی شفاف در بازار دارند. هر دو مزایا و معایبی دارند. وبسایت آریا پلکسی قصد دارد تفاوت پلکسی گلاس با پلی کربنات را به طور کلی برای شما شرح دهد.

ورق پلکسی گلاس براق تر و ورق پلی کربنات قوی تر است. پلکسی گلاس و پلی کربنات هر دو کمتر از نیمی از وزن یک قطعه شیشه ای با اندازه مشابه وزن دارند، اما هر دو بسیار قوی تر از شیشه هستند. تمیز کردن هر دو ماده نیز بسیار آسان است.

تفاوت پلکسی گلاس با پلی کربنات چیست؟

پلکسی گلاس و پلی کربنات پلاستیک های شفاف محبوبی هستند که به عنوان راه حل های برجسته برای طیف گسترده ای از کاربردهای بصری در نظر گرفته می شوند. Lexan و Plexiglas نام های خاصی برای تعمیم پلکسی گلاس و پلی کربنات نیستند. برای دقیق تر شدن نام ها، پلکسی گلاس یک نام تجاری است که توسط شرکت Evonik تولید می شود و Lexan یک نام تجاری پلی کربنات است که توسط شرکت Sabic تولید می شود.

هر دوی این مواد پلاستیکی از نظر ظاهری دارای ویژگی‌های مشترک زیادی هستند و در حین انجام یک قطعه کار با یکدیگر برخورد می‌کنند. با این حال، این دو ورق پلاستیکی دارای برخی ویژگی‌های متفاوت کلیدی در شیمی خود هستند که هنگام انتخاب ماده مناسب بین پلکسی گلاس و پلی کربنات برای پروژه بعدی خود، باید آنها را تشخیص دهید. احتمالاً در طول زندگی خود از محصولات بسیاری با پلکسی گلاس و پلی کربنات استفاده کرده اید، بدون اینکه متوجه تفاوت آنها باشید؛ بنابراین ابتدا، اجازه دهید برخی از خواص واقعی را که برای هر ماده منحصر به فرد است، شناسایی کنیم.

تفاوت پلکسی گلاس با پلی کربنات در چه مواردی می باشد؟

تفاوت در ساخت:

در فرآیند ساخت ورقه‌های پلاستیکی پلکسی گلاس، مونومر و کاتالیزور در یک قالب گرم شده و مهر و موم شده ریخته می‌شود تا پلیمر پلاستیکی پلکسی گلاس را تشکیل دهد. به طور معمول، ورق های نازک پلکسی گلاس 10 تا 12 ساعت طول می کشد تا ورق های ضخیم چند روز طول بکشد تا خشک شوند. برای تولید پلاستیک پلکسی گلاس از روش های پلیمریزاسیون توده ای مداوم و سلول های دسته ای استفاده می شود. برای به دست آوردن شکل دلخواه ورق های پلی کربنات، پلی کربنات ذوب شده را در قالب پرفشار ریخته و به مدت 4-2 ساعت در دمای 120 درجه سانتی گراد خشک می کنند. قالب گیری تزریقی و اکستروژن تکنیک های اصلی مورد استفاده در فرآیند تولید ورق های پلی کربنات می باشد.

تفاوت در ظاهر:

پلکسی گلاس دارای سطح براق شیشه ای است و سطح را به آرامی خراش می دهد. شفاف تر است و می توان آن را نرم کرد تا به هر شکلی شکل بگیرد. اگر سطح سخت، پایدار، شفاف و سبک تر از ورق های پلکسی گلاس باشد، پلی کربنات است.

تفاوت در لبه ها:

پلکسی گلاس دارای لبه های شیشه ای کاملا شفاف است که می توان آن را کاملا شفاف جلا داد. با این حال، لبه های ورق پلی کربنات را نمی توان جلا داد.

تفاوت در انعطاف پذیری:

هر دوی این مواد کاملاً انعطاف پذیر هستند. بسته به ضخامت پلکسی گلاس ، پس از رسیدن به حد مجاز، می توان آن را شکست و ترک خورد. با این حال، پلی کربنات حتی اگر آن را به لبه های رایانه شخصی نزدیک تر کنید، ترک نمی خورد یا تراشه نمی کند.

تفاوت در وضوح:‌

پلکسی گلاس شفافیت بهتری (قابلیت انتشار نور) نسبت به پلی کربنات دارد. برخلاف پلی کربنات که 88 درصد نور را از خود عبور می دهد، 92 درصد نور را حتی در ضخیم ترین اندازه های خود منتقل می کند. همچنین، پلکسی گلاس را می توان صاف و براق کرد تا شفافیت خود را بازگرداند، در حالی که پلی کربنات را نمی توان جلا داد.

تفاوت در حفاظت در برابر آتش:

طبق استانداردهای تست آتش سوزی اروپا، پلی کربنات دارای گواهینامه b1 است که بالاترین درجه گواهینامه آتش نشانی است. پلکسی گلاس دارای گواهینامه b2 است که در یک سطح نیست. بنابراین، ورق پلی کربنات نسبت به ورق های پلکسی گلاس محافظت در برابر آتش بالایی دارد.

تفاوت در چسباندن و تثبیت به قاب:

برای پایدار ساختن ساختار این پلاستیک ها می توان از انواع مختلفی از چسب ها استفاده کرد. ورق های پلکسی گلاس چسبندگی بهتری دارند زیرا اتصال چسب تمیز تری روی ورق های پلی کربنات ایجاد می کنند.

تفاوت در تنوع رنگ:

ورق های پلکسی گلاس در طیف وسیعی از پالت های رنگی موجود هستند. ورق های پلی کربنات طیف رنگی بسیار محدودتری در دسترس دارند، اگرچه با رنگ های گسترده استاندارد عرضه می شوند. برخلاف ورق های پلکسی گلاس، شفافیت رنگ لکسان با گذشت زمان کاهش می یابد و به مرور زمان رنگ زردی به خود می دهد.

تفاوت در قدرت:

هر دوی این محصولات در مقایسه با شیشه بسیار قوی هستند. پلکسی گلاس 10 برابر قوی تر از شیشه و در همان ضخامت، پلی کربنات 100 برابر قوی تر از شیشه است. اگرچه استحکام پلی کربنات بالاتر از پلکسی گلاس است، پلکسی گلاس معمولاً برای اکثر نیازهای لعاب عالی است.

تفاوت در مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش:

پلکسی گلاس به عنوان یک پلاستیک فیلتر کننده و انتقال دهنده اشعه ماوراء بنفش با 3 درصد تخریب در فضای باز در طی 10 سال شناخته می شود. با این حال، پلی کربنات در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیست. اشعه ماوراء بنفش رنگ سطح ورق های پلی کربنات را تغییر می دهد.

تفاوت در قیمت:

پلکسی گلاس همیشه ارزانتر از پلی کربنات است. پلی کربنات می تواند حدود 35 درصد بیشتر از پلکسی گلاس قیمت داشته باشد. پلکسی گلاس همیشه ارزانتر از پلی کربنات است. پلی کربنات می تواند حدود 35 درصد بیشتر از پلکسی گلاس قیمت داشته باشد. اگر شما در تلق شیشه ای یا پلی کربنات، را که مایل به یک واقعیت با مراجعه به فاب شیشه ای و آینه، منبع مورد اعتماد ترین خود را برای علاقه مند پلکسی گلاس و پلی کربنات محصولات. شیشه و آینه فاب برترین تولید کننده و توزیع کننده محصولات شیشه و آینه می باشد. با توجه به کیفیت برتر که اولویت اصلی آنها است، این شرکت بهترین محصولات پلکسی گلاس و پلی کربنات را در بازار و با رقابتی ترین قیمت ها تامین می کند!

کدام یک توصیه می شود؟

حتی پلکسی گلاس و پلی کربنات در ارزش اسمی دارای ویژگی های مشترک زیادی هستند، شما می توانید با برخورد به هر محصول در حین انجام، محصولی را انتخاب کنید که مناسب پروژه شما باشد. اگر می‌خواهید مواد پلاستیکی براق‌تر، ارزان‌تر، ضد خش، خمیدگی حرارتی، شفافیت بالا و مواد قابل بازیافت داشته باشید، پلاستیک اکریلیک برای نیازهای شما ایده‌آل است. اگر شما فردی هستید که می‌خواهید شیشه‌های مقاوم در برابر ضربه 30 برابر قوی‌تر از اکریلیک، مقاوم‌تر از مواد شیمیایی یا ورقه‌هایی باشید که می‌توان بدون ترک خوردگی سوراخ کرد، پلاستیک پلی کربنات همان چیزی است که نیاز شما را برآورده می‌کند. امیدوارم که این مطالب از شرکت آریا پلکسی برای شما کاربردی باشد تا هنگام خرید ورق پلکسی گلاس و یا خرید ورق پلی کربنات با هیچگونه مشکلی مواجه نشوید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم