محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس

محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس

در این مطلب درباره ورقهای پلکسی گلاس و محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس صحبت خواهیم کرد. در صورتی که تا حالا ورق پلکسی را نمی‌شناسید، باید بگوییم که این ورق پلی متیل متاکریلیت یا همان ورق اکریلیک یا ورق پلکسی گلاس میباشد که دارای نام تجاری پلکسی گلاس است. جنس این نوع ورقه ها از نوعی ترموپلاستیک میباشد که دارای رنگبندی خیلی متنوع است. این ورقه ها دارای انواع پلکسی گلاس رنگی، پلکسی گلاس شفاف، پلکسی ترانسپارنت، پلکسی گلاس مات و آینه ای هم تولید شده و قابل خریدهای و استفاده هستند. ورق های پلکسی گلاس در تولید محصولات مورد استفاده و کاربردی و همچنین وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس خیلی حائز اهمیت است که قادر باشیم وزن ورق پلکسی گلاس را به شکلی دقیق در ابعاد متفاوت محاسبه کنیم. در این مقاله از سایت آریا پلکسی نحوه محاسبه کردن وزن ورقهای پلکسی گلاس را به شکل مفصل و کامل توضیح می‌دهیم و مثال‌هایی در این باره ذکر می‌کنیم. تلاش ما بر این است که بعد از مطالعه این مطلب توانایی محاسبه دقیق وزن ورق پلکسی گلاس را در هر اندازه و ضخامتی را داشته باشید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

حساب کردن وزن ورق پلکسی گلاس چگونه انجام می‌شود

برای آنکه توانایی محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس را داشته باشیم اول لازم است که با اصطلاح وزن مخصوص آن آشنایی پیدا کنیم:

نسبت وزن یک ماده به حجمش را وزن مخصوص می‌نامند و لازم است بدانید واحد اندازه گیری وزن مخصوص، گرم بر سانتیمتر مکعب میباشد. این عدد به ما نشان می دهد که هر یک سانتیمتر مکعب از یک ماده، چند گرم وزن در خود دارد. معمولا این عدد به دست تولیدکنندگان متریال اندازه گیری شده و در جدول مشخصات و اطلاعات فنی متریال درج می‌شود.  جهت حساب کردن وزن یک شیت ورق پلکسی هم به وزن مخصوص آن نیاز است که باید از آن در فرمول محاسبه وزن پلکسی استفاده شود.

وزن مخصوص ورق پلکسی گلاس چقدر میباشد

ورق اکریلیک یا همان ورق پلکسی گلاس از نظر فرمولاسیون مواد سازنده‌ی اولیه و میزان نسبت جرم به حجم، جز پلاستیک های میان رده حساب می‌شود. اما با وجود اینکه وزن این ورقه ها نسبت به حجم آنها آنچنان زیاد نمی‌باشد، باز هم در مقابل ضربه یا فشار مقاومت و سختی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

برای محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس لازم است بدانیم که وزن حجمی ورقهای پلکسی گلاس 18.1 گرم بر سانتیمتر مکعب محاسبه و تعیین شده است. این به آن معنی است که هر یک سانتیمتر مکعب از ورق پلکسی گلاس وزنش معادل ۱/۱۸ گرم است. جهت محاسبه کردن وزن یک شیت ورق پلکسی که اندازه و ضخامت خاص و مشخصی دارد تم به این عدد یعنی ۱/۱۸ نیاز خواهیم داشت. لازم است که این عدد را درون فرمول محاسبه وزن ورق به کار ببریم تا وزن هر کدام از قطعات پلکسی با هر ضخامت و ابعادی به آسانی قابل محاسبه باشد.

نکته قابل توجه که در باره وزن ورق پلکسی گلاس لازم است بدانید این میباشد که وزن انواع مختلف ورقه ها مثل پلکسی رنگی و شفاف با یکدیگر مساوی است. این به آن معنی است که رنگی یا شفاف بودن ورق هیچ گونه تاثیری بر وزن ورق پلکسی گلاس نخواهد داشت.

فرمول محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس:

جهت محاسبه کردن وزن ورق پلکسی لازم است که اندازه طول و عرض ورق را به طور کاملا دقیق اندازه گیری و تعیین کنیم. علاوه بر این لازم است که ضخامت دقیق پلکسی را هم دردست داشته باشیم. با داشتن این اطلاعات می‌توانیم به سراغ فرمول محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس برویم.

  1. طول، عرض و ضخامت را در یکدیگر ضرب کنید و جواب حاصل شده را در ۱/۱۸ ضرب کنید. با انجام این کار وزن ورق پلکسی گلاس را به دست خواهید آورد.

این منظور که موضوع را کاملا متوجه شوید فرمول حساب کردن وزن ورق پلکسی را به صورت زیر برای شما آورده ایم:

وزن ورق پلکسی = ۱/۱۸ × ضخامت × عرض × طول   

اما لازم است برای محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس طول و عرض را حتما با واحد اندازه گیری متـر و ضخامت را به میلیمتر در فرمول استفاده کنید تا جوابی که به دست می‌آورید بر حسب کیلوگرم باشد.

با هم محاسبه کنیم:

به‌این منظور که فرمول را کاملا متوجه شوید مثالي می‌زنیم :

وزن ورق پلکسی گلاس را در ابعاد 80×60 سانت و ضخامت 4 میل محاسبه کنید.

0.8 × 0.6 × 4 × 18.1 = 2.26

با توجه به فرمول و محاسبات بالا، وزن ورق پلکسی گلاس در ابعاد 80×60 سانتیمتر و ضخامت 4میلیمتر برابر با 2.27 کیلوگرم میباشد. حال بعد از اینکه راه محاسبه وزن ورق پلکسی گلاس را آموختید توانایی این را دارید که وزن ورق پلکسی در هر ابعاد و ضخامتی محاسبه کنید. ممنون که تا پایان مقاله ما را از سایت آریا پلکسی همراهی کردید.

منبع : eplastics.com

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم