تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک

تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک

در این مطلب از سایت آریا پلکسی به بیان تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک میپردازیم و خصوصیات و کاربرد های هر یک را بیان می‌کنیم. تفاوت اصلی میان پلی کربنات و اکریلیک این میباشد که پلی کربنات تقریبا شکست ناپذیر است، در صورتی که اگر نیروی زیاد تری به کار گرفته شود، اکریلیک شکسته خواهد شد. پلاستیک پلیمر میباشد که جرم مولکولی بالایی دارد. مونومر پلاستیک طبیعی یا مصنوعی است. پلاستیک ساخته شده از پتروشیمی است. دو نوع پلاستیک داریم: ترموپلاستیک، پلیمرهای گرمازا. به غیر از این، پلاستیک به اشکال مختلفی مثل بطری، کیسه، جعبه، الیاف و غیره کاربرد دارد. پلاستیک های متفاوت از میزان استحکام متفاوتی برخوردار اند و وزن کمی دارند. پلی کربنات و اکریلیک دو نوع پلاستیک اند که مقداری متفاوت از پلاستیک های عادی اند. هر دو پلاستیک شیشه ای اما بسیار بسیار قوی می‌باشند.

پلی کربنات چیست

موضوع تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک را با شناختن پلی کربنات شروع میکنیم. پلی کربنات یک نوع پلاستیک میباشد. پس خیلی سخت میباشد. پلی کربنات ها پلیمر بوده و واحد مونومرشان دارای گروه کربناتی میباشد. به این دلیل، با عنوان پلی کربنات ها نامگذاری شده اند. آنها امکان این را دارند که به راحتی در قالب های مورد نظر قرار گرفته و شکل دلخواه را بگیرند. به خاطر همین خاصیت، پلی کربنات در کاربردهای متنوع اهمیت زیادی دارد.

به علاوه، پلی کربنات بسیار با دوام و خیلی مقاوم میباشد. در دماهای خیلی بالا مثل 280 درجه فارنهایت و دمای پایین مثل -40 درجه فارنهایت بی هیچ شکلشکلی پایدار می‌مانند. علاوه بر تمام اینها، در مقابل نور مرئی شفاف می‌باشند. درنتیجه، پلی کربنات جهت تولید پنجره و درب ضد گلوله، عینک ها موارد دیگر کاربردی است. برتری استفاده از پلی  ها به جای به کارگیری شیشه یا هرنوع پلاستیک دیگری این میباشد که این پلیمر وزن بسیار سبکی دارد و نسبت به سایرین قوی تر میباشد.

اکریلیک چیست

در بیان تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک باید گفت که اکریلیک نیز یک گرمانرم پلاستیک مانند پلی کربنات است که شفاف میباشد. بعضی وقت ها آن را شیشه اکریلیک مینامند چون شباهت زیادی به شيشه دارد. به علاوه، از نام هاي زيادي مثل Poly (متیل متاکریلات) یا PMMA برای آن استفاده می شد. پلی (متیل 2-متیل پروپنوات) نام IUPAC از اکریلیک میباشد و از خصوصیاتی که در ادامه گفته ایم برخوردار است. اکریلیک پلاستیکی قوی، سبک و بسیار مقاوم در برابر ضربه میباشد. در واقع، اکریلیک خیلی قوی تر از شیشه است. از آن در ساخت پنجره، دره شیشه ای، چراغهای روشنایی و غیره بهره می‌برند.

تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک چه میباشد

پلی کربنات یک ترموپلاستیک است که ابعاد پایداری دارد و شفاف است با ساختاری بسیار مقاومت در برابر ضربه. از سوی دیگر اکریلیک یک ترموپلاستیک شفاف میباشد که اکثرا به شکل ورق است و به عنوان جایگزین شیشه به دلیل سبک بودن و مقاومت در برابر خرد شدن، مورد استفاده قرار گرفته است. اصلی ترین تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک بین پلی کربنات و اکریلیک این است که پلی کربنات تقریباً غیرقابل شکسه شدن است اما شکسته شدن اکریلیک در صورت بالا بودن نیرو ممکن است. تفاوت بعدی این است که پلی کربنات در مقایسه با اکریلیک از درخشش کمتری برخوردار است. پلی کربنات از مقاومت در برابر ضربه خیلی زیادی برخوردار بوده اما اکریلیک مقاومت در برابر ضربه کمتری دارد. همچنین، پلی کربنات نسبت به اکریلیک گرانتر میباشد.

سخن نهایی

اکریلیک و پلی کربنات دو پلاستیک واضح می‌باشند که که استفاده فراونی دارند. درباره تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک باید گفت که مثل هرنوع پلاستیک دیگری، اکریلیک و پلی کربنات نیز دارای مزیت های خاص خود هستند. به طور کلی، مزایای اکریلیک را می‌توان در سفت بودن، براق بودن، مقاوم بودن در برابر خراش، ارزان قیمت و مقرون به صرفه بودن خلاصه کرد. از سوی دیگر، پلی کربنات خم تر و مقاوم تر نیز هست. هردو نوعِ شفاف پلاستیک می‌باشند. تفاوت اصلی بین پلی کربنات و اکریلیک این به حساب می‌آید که شکستن پلی کربنات تقریباً غیر ممکن است، در صورتی که اکریلیک با نیروی بیشتر شکسته خواهد شد. اکریلیک و پلی کربنات به دلیل محکم بودن و دارا بودن طیف گسترده ای از کاربردها، به طور معمول جایگزین شیشه می‌شوند. تفاوت های آنها  در خصوصیات فیزیکی، خصوصیات شیمیایی و کاربرد آنها میباشد. پس، انتخاب آن نوع که بهتر است برای پروژه شما استفاده شود باید بر اساس تفاوت بین پلی کربنات و اکریلیک و کاربردی که نیاز دارید قابل تعیین شدن است. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع ورقه ها میتوایند به وب سایت آریا پلکسی مراجعه کنید.

منبع : acmeplastics.com

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم