دستگاه برش لیزر چگونه کار می کند

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که دستگاه برش لیزری چگونه کار می کند؟ و برش لیزری چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت: برش لیزری فناوری است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام مختلف استفاده می‌شود؛ این کار را می‌توان برای تمیز کردن متریال و یا برای برش آن به صورت اشکال پیچیده انجام داد، که در این صورت از مته‌های مخصوص این کار استفاده می‌شود. امروزه برش لیزری یک راهکار بسیار قوی برای جدایی قطعات مختلف پلکسی است. شما می توانید برای بهره مندی از خدمات لیزر پلکسی گلاس به سایت آریا پلکسی مراجعه کنید.

نحوه کار دستگاه برش لیزری چیست؟

عملکرد دستگاه برش لیزر به این صورت است که ابتدا اشعه لیزری از هد دستگاه بر روی جسمی که قصد برش یا حکاکی آن را داریم تابیده می‌شود. اشعه لیزری از طریق تخلیهٔ الکتریکی یا تابش لامپ در یک محفظه بسته تولید می‌شود. سپس با تحریک دستگاه تخلیه الکتریکی اشعه های لیزر با استفاده از ؛ نقطه کانونی ایجاد شده توسط ؛ تکه های آیینه منعکس می شود. برای تسهیل درک این امر، دستگاه برش لیزری چگونه کار می کند؟ فرایند این نوع برش را به صورت موردی بیان می کنیم.

 1. ساخته شدن طرح مناسب برش لیزری توسط طراح
 2. ارسال  طرح به برنامه مخصوص دستگاه برش لیزری
 3. مشخص کردن رنگ مخصوص هریک از قسمت هایی که باید برش داده شود
 4. معین کردن توان دستگاه با استفاده از نرم افزار
 5. شبیه سازی و تست تغیرات اعمال شده در نرم افزار برای اطمینان از صحت تمامی تغییرات اعمال شده
 6. ارسال طرح به دستگاه برش لیزری
 7. تنظیم کردن میزان
 8. . توان دستگاه و سرعت حکاکی و برش
 9. حال دستگاه به صورت اتوماتیک برش را انجام می دهد.

انواع لیزر در دستگاه برش لیزری چیست؟

حال که پاسخ سوالتان را درخصوص دستگاه برش لیزری چگونه کار می کند؟ گرفتید. لازم است بدانید؛ این دستگاه لیزرهای مختلفی دارد. که از هرکدام می توان به گونه ای بهره برد. د

لیزر CO2؛ بهترین گزینه برای برش متریال‌های غیرفلزی

برش لیزری C02 با استفاده از یک لیزر گازی انجام می‌شود. این لیزر برای برای برش، حکاکی و تضعیف ماده مناسب است. همچنین، از آنجایی که برش لیزری C02 دارای طول موجی ۱۰.۶ میکرومتری است اغلب برای برش متریال‌های غیرفلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز مورد نظر ترکیبی از کربن دی‌اکسید است که به صورت الکتریکی برانگیخته شده است.

لیزر کریستالی؛ یک نوع لیززر جامد

در رده لیزرهای جامد قرار می گیرند. و  طول موجی در محدوده ۱.۰۶۴ میکرومتر دارند. این نوع ماشین لیزری از دیودهای تلمبه‌ای گران ساخته شده‌اند که تعویض آن‌ها پس از ۸.۰۰۰ الی ۱۵.۰۰۰ ساعت استفاده میتواند هزینه‌بردار باشد. در ادامه مقاله دستگاه برش لیزری چگونه کار می کند؟ به معرفی انواع دیگر لیزر می پردازیم.

لیزر فیبری؛ لیزری با بزرگی 100 برابری نسبت به لیزرco2

یکی از انواع لیزر جامد است. ناحیه فعال هسته فیبر نوری، شامل عناصر خاکی نادر مانند: اربیم و دیسپروزیم است؛ که یک نوع تقویت کننده فیبر است. همچنین سبب می شود عمل تقویت نور بدون نیاز به تولید پرتو لیزری انجام شود. اشعه توسط ” لیزر دانه ” ساخته می‌شود که سپس توسط فایبرگلاس و دیودهای تلمبه‌ای تقویت می‌شود. طول موج این لیزر نیز ۱.۰۶۴ میکرومتر است. این رقم صد برابر بزرگتر از لیزر co2است.

مزایای دستگاه برش لیزری؛ برشی برای هر نوع متریال

در خصوص این سوال؛ که دستگاه برش لیزری چگونه کار می کند؟ باید بدانید؛ لیزر متریال مورد نظر را ذوب می‌کند، پس می‌توان گفت: بیش از اینکه برش باشد. نوعی ذوب کردن محسوب می‌شود. این دستگاه مزایایی دارد که برخی از آن به شرح ذیل است:

 • توانایی برش انواع  متریال‌های سبک مانند: پارچه
 • عدم محدودیت در برش متریال؛ این مدل دستگاه تمامی متریال ها از جمله فلزات و غیر فلزات را برش می زند.
 • برش لیزری فرآیندی بسیار دقیق است و امکان سطح بالا کنترل را فراهم می کند؛
 •  به سبب کنترل بالا شما را قادر می‌سازد تا بتوانید شکاف‌هایی به کوچکی ۰.۱ میلیمتر ایجاد کنید؛
 • فرآیند برش لیزری با استفاده از یک اشعه لیزری که بر روی متریال حرکت می کند؛ امکان پرداختی دقیق و هموار را به شما می دهد.

سخن پایانی:

دستگاه برش لیزری چگونه کار می کند؟ این پرسشی بود که سعی کردیم در این مقاله به آن بپردازیم. پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله:« همه چیز درباره برش لیزر» مراجعه کنید.  اگر شما به دنبال مزایای فوق العاده استفاده از دستگاه برش لیزری برای متریال های مختلفتان هستید. ویا می خواهید از خدمات لیزر پلکسی گلاس بهره ببرید. می توانید به سایت آریا پلکسی مراجعه کنید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم