پلی کربنات چیست؟ ویژگی و کاربردهای Polycarbonate

پلی کربنات چیست ویژگی ها و کاربرد ها و معایب پلی کربنات و طلق پلاستیکی

پلی کربنات یا Polycarbonate از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است و به گستردگی در زمینه های مختلف ساختمان سازی و صنعتی و پزشکی مورد استفاده صنایع و شرکت ها قرار می گیرد. از استفاده مهم پلی کربنات ها می توان به استفاده گسترده آن در صنایع شیمیایی نوین و کاربرد آن در ساخت پلی کربنات تخت اشاره کرد. در این مقاله ما در آریاپلکسی به این سوال که پلی کربنات چیست اشاره می کنیم.

پلی کربنات چیست؟ | تاریخچه پلی کربنات

پلی کربنات یکی از سخت ترین ماده های شفافی است که به عنوان گزینه ای مناسب برای جایگزینی با شیشه امروزه در بخش های مختلف ساختمانی ، پزشکی ، بهداشتی و درمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. تاریخچه این ماده عجیب به سال 1953 میلادی در کارخانه کمپانی جنرال الکتریک پلاستیک بر می گیرد ، جایی که دکتر دانیل فاکس رزین پلی کربنات را در این کارخانه ساخت.  این ماده کاربردی در سال 1958 به طور انبوه برای اولین بار به بازار عرضه گردیده است.

همچنین جالب است بدانید که ورق های پلی کربنات چند سال بعد و در سال 1968 تولید و وارد بازارها شده اند. گفتنی است که تنوع ساختاری و ظاهری ورق های پلی کربنات به آنها امکان استفاده برروی هر سازه و در کنار هر نوع مصالح ساختمانی را به راحتی فراهم کرده است و کاربردهای وسیعی ایجاد کرده است. امروزه به ورق های پلی کربنات در بازار طلق پلاستیکی نیز گفته می شود.

پلی کربنات پس از مدتی در انواع ابعاد ، سایز ها و ضخامت ها و شکل ها به کار گرفته شد و تولید انبوه آن امروزه هنوز هم در جریان است و با قدرت تولیدکنندگان شیمیایی به ساخت این ورق های کاربردی می پردازند.

همچنین لایه جدید uv ابتکار جدیدی بود که به این سازه اضافه شده است و آن را برای استفاده به عنوان سایه بان ، سقف کاذب و مکان هایی که نیاز به سقف سبک و کم هزینه ای دارند به صرفه کرده است. همانگونه که میدانید اشعه فرابنفش خورشید می تواند در انسان باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان گردد بنابر این یک سقف کاذب uv دار میتواند به سلامتی شما نیز کمک شایانی کند.

به مرور نیز نوعی از پلی کربنات ها به نام پلی کربنات دوجداره به بازار ها عرضه شده که از جمله ویژگی های آن می توان به مقاومت بیشتری برای استفاده در سقف های کاذب و استفاده مطمئن تر در ساختمان ها می توان اشاره داشت.

کاربرد های پلی کربنات و طلق پلاستیکی

 

کاربرد های پلی کربنات ، گزینه ای مناسب برای سقف کاذب و کاربردی های درمانی و پزشکی

سقف کاذب پلی کربنات

ورق های پلی کربنات شفاف امروزه کاربرد های بسیاری دارند. با توجه به شفاف بودن و شبیه بودن خواص آنها با شیشه به مانند یک طلق پلاستیکی عمل می کنند و خطرات شیشه را نیز ندارند. شیشه ها در حمل و نقل و جابجایی یا در هنگام خطرات طبیعی و سقوط شیشه باعث خطرات بسیاری برای افراد و محیط خود هستند اما پلی کربنات بسیار سبک و با مقاومت کششی و خمشی بالایی است و خطرات شیشه را ندارد بنابر این به سرعت کاربرد های بسیاری پیدا کرده است.

استفاده از پلی کربنات در سقف کاذب و سایبان های خانه ها و محیط های مسکونی و اداری و صنعتی یکی از این کاربرد هاست. پلی کربنات به دلیل آنتی استاتیک بودن گرد و غبار را به خود نمی گیرد و به راحتی با یک شستشوی سطحی تمیز و دوباره براق و شفاف می شوند.

همچنین استفاده از پلی کربنات در کاربرد های پزشکی به مانند آمپول های بدون سوزن ، وسایل دیالیز و لوله های آن ، ماسک های شبهه شیشه ای و شفاف بهداشتی در مکان های درمانی نیز استفاده ای بسیاری دارند. از دلایل استفاده بسیار از پلی کربنات ها در پزشکی و بهداشت و درمان همین خواص شفاف بودن ، بدون خطر بودن و آنتی استاتیک بودن آنهاست که غبار هوا و کثیفی ها را نیز به خود جذب نمی کنند و به راحتی با یک دستمال تمیز قابل استفاده دوباره با ظاهری زیبا و به مانند روز اول خود هستند.

همانگونه که در ابتدای مقاله گفتیم بسیاری از پلی کربنات ها در خود یک لایه UV دارند و از تابش اشعه فرابنفش خورشید پوست و بدن انسان و سطوح که باعث رنگ رفتن آنها می شود جلوگیری می کنند. از استفاده ها و کاربرد های این مواد می توان به شیشه ها و لنز های پلی کربنات و ضد فرابنفش اشاره داشت.

معایب پلی کربنات ها و طلق های پلاستیکی

Polycarbonate ها نیز به مانند بسیاری از دست ساخته های بشر دارای معایبی می تواند باشد ، از معایب این ورق های شفاف می توان به امکان آب شدن آنها در صورت قرار گفتن در معرض گرمای بیش از حد و ایجاد دود اشاره داشت. البته پلی کربنات ها آتش نمی گیرند و نمی سوزند اما به مرور می توانند در صورت قرار گرفتن مداوم و شدید در برابر گرمای بیش از حد نرم شوند و تغییراتی در ساختار آنها به وجود آید و باعث ایجاد دود یا آب شدن آنها شود.

از مشکلات دیگری که پلی کربنات دارد می توان به ضدخش نبودن آنها اشاره داشت. متاسفانه پلی کربنات به مانند شیشه ضدخش نیست و یا مقاومت بالایی به مانند شیشه در برابر خط و خش ها ندارد و تا حدودی خط و خش را می پذیرد. این مشکل پلی کربنات می تواند در صورت ادامه دار شدن آن را کدر و تار کند و کمی از ویژگی شفاف بودن آنها بکاهد.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

دریافت لیست قیمت، مشاوره و سفارش فوری
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم